Технічні рішення в системах класу В2С. У всіх системах класу В2С Інтернет-магазин можна розглядати як торгову частину бізнес-процесу головної організації, що є постачальником (в окремому випадку - продавцем) товарів і послуг для споживача (покупця)...
Попередні новини
» X5 Retail Group використовує свою роздрібну мережу для видачі замовлень свого інтернет-магазину Е5
» Екс-власники NetByNet вклалися в онлайн-кредитування
» Інтернет-торгівля: із столиць - в регіони
» Корпорація Adobe оголосила про випуск платформи електронної торгівлі для рішення Web Experience Management
» Витрати на електронну комерцію в США зросли на 17%
» Бельгійські шоколадні бутіки успішно освоїли інтернет-торгівлю
» МойСклад і Ecwid провели інтеграцію сервісів
» Онлайн-шопінг в Китаї розвивається швидкими темпами
» Прибуток Alibaba.com впав на 25%
» Ozon.ru може запустити проект у сфері торгівлі продуктами харчування
» Marks end Spencer запускає онлайн-аутлет
» Ozon почав видавати замовлення в "Євромережі"

Усманов виручить від продажу частки у Facebook $2,5 млрд

17.05.2012 15:40

Алішер Усманов За інтернаціональними мірками 58-річний Усманов швидше схожий на ліричного героя, ніж на успішного венчурного капіталіста. Проте найбагатший російський бізнесмен (єдиний з першої десятки Forbes, кому за минулий рік вдалося збільшити свій статок) виручить $2-2,5 млрд унаслідок свого придбання акцій Facebook на ранній стадії розвитку компанії.

Первинне розміщення Facebook призначене на четвер. Напередодні події багато власників акцій вирішили з ними розлучитися. Наприклад, Алішер Усманов продасть куди значнішу частину акцій, ніж планував спочатку.


Сьогодні відбудеться розміщення акцій Facebook на американській фондовій біржі Nasdaq, в ході якого компанія продасть пакет акцій 422 млн. акцій. Недавно діапазон продажу акцій був підвищений $34-38 за акцію з $28-35, заявленого спочатку.

Усманов продасть на IPO майже удвічі більше цінних паперів Facebook, ніж планував спочатку. Підконтрольна йому і Юрію Мільнеру компанія Digital Sky Technologies (DST) збільшила обсяг розміщення майже на 20 млн. акцій. Істотно скоротить свій пакет у соцмережі і в іншому інтернет-гіганті Усманова - Мail.ru. У результаті компанії російського бізнесмена одержать від IPO до $2,5 млрд. Усманов зізнався, що використовує виручені кошти для інвестицій і щоб погасити борги інших його російських підприємств.

Операція для російського бізнесмена на рідкість вдала, адже у 2009 р. за пакет, виставлений зараз на продаж, бізнесмени заплатили в 6 разів менше - $400 млн. "Коли ми купували Facebook, компанія оцінювалася у 6,5-10 мільярдів доларів. Сьогодні її купують, і нам пропонують продати наші акції до 90 мільярдів", - сказав Усманов в інтерв'ю каналу "Росія 24".

Детальної інформації про частку Усманова і Мільнера в Facebook немає. Усманов заявив, що після серії інвестицій в період з 2009 по 2011 рр. йому і Мільнеру належало близько 9% Facebook, але в даний час їм належить близько 6%, а після IPO в їх володінні залишиться 4,5%. Решта акцій, які вони спочатку контролювали, відійшла іншим інвесторам, клієнтам DST і юридичним особам.

Як у тривожному 2009 року, коли ринки були охоплені панікою, а компанії терпіли нечувані збитки, російському бізнесмену вдалося зробити таке вдале вкладення?

Сам Усманов відповідає, що зрозумів переваги сміливих вчинків ще під час фінансової кризи 1998 р. "Моя теорія кризи говорить, що ти повинен використовувати кризу для створення додаткової маржі. Потрібно виявити момент, коли почнеться зростання, і вкластися до нього", - вважає магнат.

Отже, використання кризової ситуації для вигідних вкладень - це перша складова успіху. Не менш важливо мати знайомства з фахівцями, адже, за власним визнанням Усманова, інвестувати у Facebook йому порадив його компаньйон, співвласник DST Юрій Мільнер.

Третя складова успіху - у рік, коли інвестори вкладалися в компанії украй обережно, росіяни погодилися на всі умови засновника компанії Цукерберга, відмовившись від права голосування і місць в раді директорів.

Мільнер, який, за його власними словами, у 2009 р. "був, напевно, найінформованішою людиною в світі у сфері монетизації соціальних мереж", зустрівся з Цукербергом ще до початку операції. Бізнесмен ставив ставку на прискорений розвиток соцмереж у Росії і Азії, і неостанню роль в його прогнозах грав ослаблений ринок російських ЗМІ. За словами Мільнера, DST ще у 2005 р. почав інвестувати в інтернет-компанії Росії і Східної Європи, де, як і в Азії, користувачі швидше, ніж на Заході, підвищували активність в онлайн-іграх, соціальних мережах і покупці віртуальних товарів.

Цукерберг зустрівся з російськими інвесторами у 2009 р. за посередництва Goldman Sachs. Через кризу інші джерела фінансування компанії слабшали. Російські інвестори готові були платити за частку Facebook більше за інших. Крім того, росіяни погодилися на важливу для Цукерберга умову: не дивлячись на володіння майже 10%-ю часткою, вони відмовлялися від претензій на голоси або місця в раді директорів. Також вони не могли впливати на політику конфіденційності сайту або формувати стратегію компанії.

Інвестиції здійснювалися протягом двох років через російську інтернет-компанію Mail.ru та інвестиційний фонд DST, яким керує Мільнер. За інформацією, що просочилася через агентство Bloomberg, зараз Усманову належить близько 80% акцій DST, хоча до останнього часу його частка оцінювалася в 35%.

Сьогодні Росія залишається одним з небагатьох великих ринків, де Facebook не домінує серед соцмереж унаслідок високої популярності місцевих компаній, таких як "Вконтакте", "Однокласники" і "Мій світ". Є ще країни, де Facebook слабка: Південна Корея, де компанія нарощує присутність, і Китай, де уряд блокує цей сайт через можливість його використання дисидентами.

Copyright © 2012 Експерт інтернет-комерції