Технічні рішення в системах класу В2С. У всіх системах класу В2С Інтернет-магазин можна розглядати як торгову частину бізнес-процесу головної організації, що є постачальником (в окремому випадку - продавцем) товарів і послуг для споживача (покупця)...
По темі
» X5 Retail Group використовує свою роздрібну мережу для видачі замовлень свого інтернет-магазину Е5
» Екс-власники NetByNet вклалися в онлайн-кредитування
» Інтернет-торгівля: із столиць - в регіони
» Корпорація Adobe оголосила про випуск платформи електронної торгівлі для рішення Web Experience Management
» Витрати на електронну комерцію в США зросли на 17%
» Бельгійські шоколадні бутіки успішно освоїли інтернет-торгівлю
» МойСклад і Ecwid провели інтеграцію сервісів
» Онлайн-шопінг в Китаї розвивається швидкими темпами
» Прибуток Alibaba.com впав на 25%
» Ozon.ru може запустити проект у сфері торгівлі продуктами харчування
» Marks end Spencer запускає онлайн-аутлет
» Ozon почав видавати замовлення в "Євромережі"

За моїм хотінням, за інтернет-велінням

Микола БРОВАРНИЙ
Експерт інтернет-комерції - compexp.org, 18.04.2012

Зручності і вигода від електронної торгівлі на ділі нерідко обертаються для покупця матеріальними втратами

Інтернет-торгівля Хто б раніше міг подумати, що купувати необхідні речі ми зможемо, сидячи на дивані у себе удома. Інтернет-торгівля, онлайн-магазин – ці слова увірвалися в наш побут із швидкістю всесвітньої павутини. І той, хто хоч раз вдало скористався новим видом послуг, навряд чи відмовиться від них надалі. Воно і зрозуміло: менше витрачається часу на пошук потрібної речі, весь асортимент перед очима – знай, перегортай віртуальні сторінки. Якщо покупка дорога, можна і всією сім'єю зібратися біля монітора, як мовиться, скликати споживчу «нараду», щоб при виборі товару врахувати думку кожного.

Зрозуміло, не тільки асортиментом і зручністю пошуку товарів приваблює інтернет-торгівля. Як правило, будь-яка річ коштує тут дешевше, ніж у звичайному магазині. Споживач, зазвичай, найменше замислюється — чому? Головне для нього — вигідніше придбати покупку.

Втім, не такий вже наш покупець довірливий. Розглянувши потрібну річ у віртуальному магазині, він не поспішає відразу її замовляти, а відправляється в звичайний торговий центр, щоб порівняти ціну і трохи краще розглянути саме той телефон, електрочайник або, скажімо, диван, який йому сподобався. При такому підході він найчастіше зробить покупку там, де дешевше.

На жаль, нерідко буває так, що зручності і вигода від електронної торгівлі виявляються всього лише видимими перевагами, які на ділі обертаються для покупця матеріальними втратами.

Неприємні “сюрпризи”

Мої знайомі минулого року зробили в інтернет-магазині відразу дві покупки — придбали кавоварку і мобільний телефон. Невидимий продавець клятвено запевняв, що товар доставлять протягом доби. Чекати довелося набагато довше. Випробування кавоварки у присутності диспетчера пройшли вдало, але наступного дня техніка вийшла з ладу. Господарям довелося тиждень добиватися її обміну. Після довгих поневірянь товар все ж таки вдалося поміняти на якісний.

Друга кавоварка поки що працює, але ставляться до неї насторожено.

— Схожа ситуація відбулася і з мобільним телефоном, — нарікає подруга. — Через рік через неполадки його довелося нести в ремонт, а майстер відмовився лагодити. Ваш “мобільник”, говорить, неодноразово ремонтувався ще до того, як ви його купили. У результаті фахівець з ремонту порадив, що простіше і дешевше буде купити новий.

Після таких “сюрпризів” навряд чи знову захочеться заглянути на сторіночку цього онлайн-магазину.

Як би там не було, більш менш великі торгові інтернет-точкки все ж таки піклуються про свою репутацію, прагнучи не допускати схожих випадків. Проте і в них можуть не видати покупцю чек або гарантійні документи або видають гарантію, яка згодом може виявитися недійсною.

На сьогодні в спеціалізованому торговому реєстрі Білорусі зареєстровано 3932 інтернет-магазини. З них 75 відсотків знаходиться у столиці, 12 відсотків — в Мінській області, інші — в регіонах. На них припадає 0,7 відсотка від загального товарообігу.

На жаль, далеко не всі інтернет-торговці поспішають реєструватися в реєстрі. Але не це головна проблема.

Будь в курсі

На що найчастіше скаржаться покупці інтернет-магазинів?
  1. На терміни доставки товарів. Продавець запевняє, що привезе покупку протягом трьох годин, але на ділі його нерідко доводиться чекати протягом декількох днів.
  2. На відсутність чеків. А, як відомо, без цього крихітного документа потім украй складно обміняти неякісний товар чи ж повернути свої гроші.
  3. На невідповідність документально завірених характеристик товару його реальному стану. У “новенького” мобільного телефону після першої ж подорожі в сервісний центр виявляється багата біографія: і лагодили його, як мінімум, кілька разів, і перепрошивали, та і упускали.

Система повинна бути прозорою

За даними Міністерства торгівлі, найпоширенішими порушеннями, виявленими в ході моніторингу інтернет-магазинів, є відсутність достовірної інформації про ціну і характеристики товару, реквізитів торгового підприємства. Велика частка і несертифікованого товару.

— Іноді навіть важко уявити, наскільки неякісну річ можуть привезти споживачу! Навіть в офіційних продавців від 50 до 60 відсотків товару може виявитися “сірим” і неврахованим, — розповіла заступник міністра торгівлі Ірина Наркевич. — Існують порушення і у сфері законодавства про рекламу. Інтернет-магазини розміщують закличні гасла ніби: “Тільки у нас”, “Перший інтернет-магазин!” або “Супернизькі ціни!”. Але перш ніж характеризувати себе на сайті в чудових ступенях, необхідно мати на це право. Підтвердити такі самохарактеристики документально в більшості випадків інтернет-комерсанти не можуть. Сумнівно виглядає і система формування інтернет-рейтингів.

За:

— Я кілька разів купувала товари через інтернет-магазини. Дуже задоволена покупками. Холодильник працює третій рік без збоїв, комп'ютер теж. Відмовлятися від достатньо зручного способу покупки товарів через інтернет я не маю наміру, а недобросовісні продавці, на жаль, можуть зустрітися в будь-якій торговій точці.

Світлана СТЕПАНЕНКО, Хойники

Проти:

— Коли оформляв замовлення на покупку пральної машини, диспетчер пообіцяв, що техніку доставлять через день. Але в призначений час ніхто не приїхав. Я повторно зателефонував за вказаним телефоном, а там відповіли, що наше замовлення не надходило. Я дуже здивувався і подумав, що це випадковість або помилка. При повторному замовленні потрібної нам моделі вже не виявилося. Після цього я оформив покупку в звичайному магазині. Хай трохи дорожче, але без неприємних “сюрпризів”. Навряд чи ще ризикну коли-небудь замовити покупку через інтернет.

Сергій ГРУШКО, Мінськ

У зв'язку з цим Мінторг налаштований виводити на цивілізовану прозору систему інтернет-магазини, підкреслила Ірина Наркевич. Реалізація пункту № 2 Ухвали Ради Міністрів № 291 — це тільки перший етап підготовки до подальшого регулювання сфери інтернет-торгівлі.

У документі, зокрема, передбачається поступове переведення розрахунків в інтернет-просторі на дистанційні платежі за допомогою банківських пластикових карт. Електронний платіж дає можливість знайти продавця, якщо виникнуть претензії до товару, що стане гарантією захисту прав споживачів. Багато покупців вважають, що, перераховуючи таким чином грошові кошти, вони піддають себе небезпеці, бояться стати жертвою комп'ютерних шахраїв. Але, як стверджує начальник головного управління інформаційних технологій Національного банку Республіки Білорусь Олег Веремейчик, національна банківська система вже сьогодні готова надати споживачам і продавцям товарів сучасні технології, що забезпечують безпеку дистанційних електронних платежів. Сьогодні онлайн-покупці можуть без проблем розрахуватися за покупку дистанційно, користуючись технологіями так званих інтернет-банкінгу і інтернет-еквайрінгу.

До уваги

Рекомендації від голови громадського об'єднання “Білоруське товариство захисту споживачів” Ганни Суші:

— З десятків дзвінків, які щодня надходять в ГО “Білоруське товариство захисту споживачів”, значна частка припадає на покупки через всесвітню павутину. Щоб захистити себе, потрібно, по-перше, не спокушатися дуже низькою ціною. Де буває безкоштовний сир, відомо всім. По-друге, необхідно, щоб продавець продемонстрував товар у дії і дав практичні рекомендації з правильного застосування. По-третє, він повинен видати документ, який підтверджує факт продажу. Це може бути квитанція до касового ордера, відривний талон або інший замінюючий документ з даними про продавця (підприємці або фірмі), юридичною адресою, а також найменуванням виробу, вартістю і датою. Якщо товар складнотехнічний, то, по-четверте, повинен додаватися паспорт з інформацією про товар на російській або білоруській мові, штампом про продаж, місцем знаходження центру сервісу.

Copyright © 2012 Експерт інтернет-комерції